Elektryczne wózki inwalidzkie stały się ogromnym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, które ze względu na problemy z motoryką lub brakiem możliwości pracy rękoma musiały do tej pory opierać się w dużej mierze z pomocy opiekuna. Sterowany z pomocą joysticka wózek elektryczny daje możliwość łatwego poruszania się zarówno w domu, jak i na zewnątrz, bez potrzeby ręcznego wprowadzania wózka w ruch. Alternatywą dla elektrycznych wózków inwalidzkich stały się w ostatnich latach także skutery inwalidzkie, z których na co dzień korzystają przede wszystkim seniorzy oraz osoby o nieco większej sprawności motorycznej. Którą z opcji warto wybrać i w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej?
Najważniejsze zalety elektrycznych wózków inwalidzkich
Wybór wózka inwalidzkiego to sprawa mocno indywidualna, także w kwestii podjęcia decyzji o zakupie modelu tradycyjnego bądź elektrycznego. Zalety tych ostatnich sprawiają jednak, że wiele osób niepełnosprawnych coraz częściej decyduje się na wybór wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym i odzyskania pewnej samodzielności. Sterowane za pomocą joysticka umieszczonego w panelu przy podłokietniku używane wózki elektryczne inwalidzkie nie wymagają pełnego zakresu ruchu rąk czy dużej sprawności motorycznej, co jednocześnie eliminuje potrzebę korzystania przez cały czas z pomocy opiekuna prowadzącego wózek.
Konstrukcja najprostszych modeli wózków elektrycznych nie odbiega znacząco od tradycyjnych wózków inwalidzkich – jest stabilna, odpowiednio dopasowana do potrzeb osób niepełnosprawnych pod kątem:
- wielkości siedziska,
- wysokości oparcia,
- dostępności podnóżków i podłokietników,
- innego wyposażenia dodatkowego.
Elektryczny akumulator zamontowany pod siedziskiem zwiększa nieco wagę samego wózka, ale ten w dalszym ciągu może być wykorzystywany tak na zewnątrz, jak i podczas poruszania się w mieszkaniu. Ładowanie akumulatora elektrycznego wózka inwalidzkiego również nie stanowi większego problemu – po zakończonej jeździe, gdy wózek pozostaje nieużywany wystarczy podłączyć go do zwykłego gniazdka elektrycznego. Czas do pełnego naładowania to zwykle kilka godzin.
Dla kogo polecane są elektryczne wózki inwalidzkie?
Z perspektywy fizjoterapeutów, jeśli osoba z niepełnosprawnością ma możliwość poruszania się samodzielnego na wózku inwalidzkim sterowanym ręcznie, opcja taka będzie dla niej najlepsza i zapewni niezbędną dawkę ruchu wzmacniającego górne partie ciała. Wózek elektryczny może dla takich osób być dodatkiem do wózka ręcznego, ale nie powinien być jego całkowitym substytutem. Większa opłacalność inwestycji w elektryczny wózek inwalidzki pojawia się wśród osób, które nie mają siły na samodzielne poruszanie się wózkiem ręcznym, ale które chcą zachować pewien poziom samodzielności.
Skutery dla osób z niepełnosprawnością – kiedy warto je wybrać i jakie mogą sprawiać problemy?
Skuter dla niepełnosprawnych często mylony jest z elektrycznym wózkiem inwalidzkim, ale w rzeczywistości dość znacząco różni się od niego budową oraz zastosowaniem. Zdecydowanie ułatwia życie tym, którzy nie mają siły lub możliwości, by samodzielnie poruszać się na dłuższych dystansach (np. w drodze do sklepu czy podczas spaceru w parku), ale jednocześnie nie potrzebują tradycyjnego wózka inwalidzkiego zapewniającego bardziej zabudowane siedzisko, optymalną pozycję nóg czy joystick ograniczający do minimum konieczność pracy rąk. Skuter elektryczny dla osób z niepełnosprawnością przypomina swoją budową tradycyjny skuter, z tym że opiera się na trzech lub czterech kołach, z zamontowanym wygodnym fotelem oraz kierownicą ułatwiającą sterowanie pojazdem. Rozwija większe prędkości niż elektryczny wózek inwalidzki, ale na tyle małe, aby nie było konieczne rejestrowanie go jako pojazdu w ruchu drogowym.
Skuter dla niepełnosprawnych nie będzie dobrym wyborem dla każdego. Polecany jest dla seniorów, którzy mają trudności z przemieszczaniem się oraz osób niepełnosprawnych, ale nie sprawdzi się dla tych, którzy potrzebują dodatkowej stabilizacji by utrzymać odpowiednią pozycję siedzącą. Elektryczny wózek inwalidzki będzie w ich przypadku znacznie lepszą opcją, szczególnie gdy w grę wchodzi łatwość sterowania i mniejszy zakres niezbędnych ruchów – elektryczne wózki inwalidzkie są w takich sytuacjach zwyczajnie bezpieczniejsze i bardziej stabilne. Mniejszym problemem jest też ładowanie akumulatorów – te w skuterach inwalidzkich używanych są większe i wymagają dłuższego czasu ładowania, a ze względu na większą prędkość jazdy nie zawsze gwarantują dłuższy dystans do pokonania przy pełnym akumulatorze.