Sprzęt rehabilitacyjny to grupa urządzeń medycznych, które stanowią niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia lekarzy, fizjoterapeutów, ale też pacjentów. Dzięki regularnym ćwiczeniom na rowerku rehabilitacyjnym dzieci mają szansę na powrót do zdrowia i pełnej sprawności. Czy zawsze?

Rowerki trójkołowe dla dzieci – czym są?

Dzieci, czyli najmłodsi pacjenci placówek medycznych czy rehabilitacyjnych, stanowią wyjątkową grupę pacjentów, którą należy otoczyć szczególną opieką. Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych to trudne zadanie, dlatego sprzęt musi być przystosowany do mniejszej budowy ciała, braku niektórych umiejętności motorycznych, a także często problemów z utrzymaniem równowagi. Rower rehabilitacyjny trójkołowy dla dzieci to sprzęt, który posiada jedno dodatkowe koło, które zapewnia dziecku większe bezpieczeństwo i wsparcie ciała podczas jazdy na rowerku.

Nieco inny wygląd trójkołowych rowerków dla dzieci zapewnia większą swobodę poruszania się, a jednocześnie lepsze ułożenie ciała w pozycji siedzącej.

Jak rowerki rehabilitacyjne trójkołowe pomagają w rehabilitacji?

Jazda dziecka na trójkołowym rowerku rehabilitacyjnym to aktywność, która z perspektywy dziecka, jak i osoby prowadzącej zajęcia (lub opiekuna) wymaga mniejszej uwagi niż jazda na tradycyjnym rowerku. Niepełnosprawność dziecka często sprawia, że jazda na rowerze tradycyjnym jest wręcz niemożliwa. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest rowerek trójkołowy rehabilitacyjny.

Trójkołowe rowerki rehabilitacyjne utrzymują układ kostny i mięśniowy w dobrej kondycji, dlatego stanowią doskonałe uzupełnienie innych ćwiczeń rehabilitacyjnych. Jazda na rowerkach działa stymulująco, przez co poprawia krążenie, uczy prawidłowego sposobu oddychania oraz ogólnie wzmacnia cały organizm. Dzięki stosowaniu rowerków rehabilitacyjnych dzieci z niepełnosprawnościami, ale nie tylko, pracują nad równowagą, utrzymaniem pionu ciała, a w dalszej perspektywie nawet nad nauką chodzenia. Dzieci, u których stwierdza się różnego rodzaju niepełnosprawności lub wady postawy potrzebują do pomocy wyspecjalizowanego sprzętu, który ułatwi proces nauki lub powrotu do zdrowia.

 

Rowerki trójkołowe do rehabilitacji – budowa

Konstrukcja rowerów trójkołowych dla dzieci jest przystosowana do potrzeb rehabilitacji najmłodszych pacjentów. Specjalne wsporniki i dodatkowe koło sprawiają, że dziecko może spokojnie i bez strachu pracować nad pracą nóg. U dzieci, w pierwszej kolejności zwykle pracuje się nad poruszaniem kończyn dolnych, a dopiero później nad chodzeniem. Rowerek trójkołowy rehabilitacyjny dla dzieci pozwala na ćwiczenia w zachowaniu pozycji siedzącej, które nadmiernie nie obciążają niepełnosprawnych nóg.

Ułatwieniem przy wsiadaniu i zsiadaniu z rowerka rehabilitacyjnego jest też niska rama, dzięki której używanie sprzętu jest bardziej komfortowe.

Wzmocnienie mięśni dzięki jeździe na rowerku to niewątpliwie duży atut rehabilitacji. Możliwość podjęcia aktywności fizycznej, która jest dla dziecka przyjemna, dodatkowo działa motywująco. Budowa trójkołowych rowerków dla dzieci, które mają dwa koła z tyłu i specjalne zabezpieczenia stabilizują kręgosłup, co przekłada się na bezpieczeństwo dziecka.

Kiedy warto stosować rowerki rehabilitacyjne trójkołowe?

Bez wątpienia rowerki trójkołowe rehabilitacyjne ułatwiają pomoc dzieciom chorym i z niepełnosprawnościami. Z rowerków trójkołowych warto, aby korzystały dzieci, które mają:

 

  • choroby reumatoidalne,
  • stwardnienie rozsiane,
  • autyzm,
  • niedowład kończyn,
  • zaniki mięśni,
  • trudności z poruszaniem się po udarze mózgu,
  • schorzenia związane z potrzebą wzmocnienia kończyn dolnych.

Dlaczego warto włączyć rowerek trójkołowy do rehabilitacji dziecka?

Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości snu, zbilansowanej diety i podejmowania różnego rodzaju aktywności fizycznej. Najmłodsi pacjenci, u których stwierdzono różnego rodzaju schorzenia, wady genetyczne lub dzieci po wypadkach, często mają problemy z prawidłowym poruszaniem się. Jazda na rowerze jest dla nich jedną z aktywności, która sprawia im radość, a dodatkowo pozytywnie wpływa na stan ich zdrowia.

Włączenie jazdy na rowerku trójkołowym do rehabilitacji dziecka pozwala też dziecku na spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Rowerki rehabilitacyjne, nawet te używane, zwykle umożliwiają jazdę po różnym podłożu, co umożliwia spacery po parkach czy lasach. Rowerek trójkołowy rehabilitacyjny dla dzieci to świetna zabawa, która wpływa pozytywnie na cały organizm dziecka.