Opiekując się dzieckiem z niepełnosprawnością ruchową warto już od samego początku zainwestować w dobrej jakości wózek inwalidzki, który poprawi komfort życia nie tylko samemu dziecku, ale i jego opiekunom. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych wariantów i rodzajów dziecięcych wózków inwalidzkich, dostosowanych do potrzeb najmłodszych pacjentów, ale i oferujących wiele możliwości w zakresie rozwoju i pracy nad aktywnością fizyczną małego pacjenta. Jakie rodzaje wózków inwalidzkich dla dzieci są obecnie spotykane i kiedy warto zdecydować się na konkretny wariant?
Rodzaje wózków inwalidzkich dziecięcych – podobieństwa i różnice
Wśród dziecięcych wózków inwalidzkich wyróżnia się wózki tradycyjne, spacerowe oraz aktywne, różniące się między sobą konstrukcją oraz przystosowane do potrzeb dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Najprostsze, tradycyjne wózki manualne to rozwiązanie dla dzieci zdolnych do samodzielnego siedzenia i utrzymania pozycji siedzącej. Ich konstrukcja przypomina wózek inwalidzki dla dorosłych, z tym że zawsze będzie lepiej dopasowana do potrzeb i możliwości mniejszego ciała dziecięcego.
Ciekawą alternatywą dla dzieci z dużą sprawnością ruchową pozostających na wózkach inwalidzkich są modele aktywne, z większymi kołami ułatwiającymi samodzielne i dość swobodne poruszanie się na wózku inwalidzkim.
Ich mała waga oraz odpowiednie ustawienie kół ułatwiają szybkie manewrowanie wózkiem, nawet podczas poruszania się w mieście czy pokonywania schodów i podjazdów.
Kierując się w stronę wózków inwalidzkich dla dzieci wymagających pomocy ze strony opiekuna, do dyspozycji mamy przede wszystkim wózki inwalidzkie dziecięce spacerowe. Ich konstrukcja przypomina tradycyjne spacerówki, jednak tu konstrukcja została całkowicie przystosowana do potrzeb i ograniczeń dzieci niepełnosprawnych:
- o dużym ograniczeniu ruchowym,
- nie mających możliwości samodzielnego utrzymania pozycji siedzącej,
- z uszkodzeniami mózgu, rdzenia kręgowego,
- zespołami genetycznymi,
- porażeniem mózgowym,
- chorobami zwyrodnieniowymi.
Głębokie siedzisko, pasy zabezpieczające, wygodny zagłówek oraz podesty pod stopy pozwalają utrzymać ciało dziecka w stabilnej pozycji, aktywnie wzmacniać kręgosłup, ale jednocześnie zapewniać pełne bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy.
Kiedy warto zdecydować się na konkretny rodzaj wózka inwalidzkiego dla dziecka?
Wybór określonego rodzaju wózka inwalidzkiego będzie zależał w pierwszej kolejności od choroby dziecka i stopnia jego niepełnosprawności, związanych z tym ograniczeń fizycznych i ruchowych, a także od wieku, wzrostu, wagi i samodzielności dziecka. Wózki tradycyjne i aktywne warto wprowadzać już na wczesnych etapach pracy z wózkiem inwalidzkim, szczególnie jeśli dziecko będzie miało w perspektywie czasu szansę nauki samodzielnego poruszania się na wózku.
Przy nieco starszych dzieciach warto wprowadzić także wózek aktywny, który pozwoli dziecku utrzymać wysoki poziom aktywności i pracować nad siłą i wytrzymałością górnych partii ciała. Jeśli natomiast niepełnosprawność będzie ograniczała możliwości dziecka w zakresie samodzielnego siedzenia i pracy nad sprawnością ciała, a konstrukcja tradycyjnego wózka inwalidzkiego nie zapewni mu wystarczającego bezpieczeństwa, wczesny zakup wózka specjalistycznego lub spacerowego powinien znacząco ułatwić i zwiększyć komfort codziennego życia zarówno dziecka, jak i jego opiekuna.
Na co zwrócić uwagę wybierając wózek inwalidzki dla dziecka?
Wózek inwalidzki dla dzieci powinien być zawsze indywidualnie dostosowany do budowy ciała dziecka, co w praktyce oznacza że wymiana na kolejny model będzie w przypadku dzieci następowała znacznie częściej, niż wśród pacjentów dorosłych. Gdy dziecko rośnie, zmianie ulega nie tylko jego fizyczna postura, ale często też potrzeby medyczne do których wózek inwalidzki powinien być zawsze optymalnie dostosowany. Przy wyborze wiele zależało więc będzie od aktualnego stanu zdrowia chorego oraz poziomu jego aktywności – u dzieci z całkowitym niedowładem i brakiem kontroli nad ruchami mogą sprawdzić się lepiej spacerowe wózki inwalidzkie, podczas gdy u dzieci zachowujących duży stopnień samodzielności i pracujących nad poruszaniem się samodzielnym na wózku lub o kulach mogą przydać się nieco bardziej tradycyjne, aktywne wózki inwalidzkie.
Dobrze zadbać oczywiście, by każdy wózek inwalidzki dla dziecka posiadał pewną możliwość regulacji głębokości siedziska czy wysokości oparcia, tak by w pewien sposób „dorastał” wraz z dzieckiem – jako rodzic mający świadomość, że po roku czy dwóch latach konieczna będzie wymiana dziecięcego wózka inwalidzkiego na kolejny warto rozważyć zakup modelu używanego, którego koszt będzie znacznie niższy, a funkcjonalność i komfort użytkowania takie same, jak w nowych modelach.