Nie znaleziono żadnych wyników
Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.
Zarówno seniorzy, jak i osoby przewlekle chore oraz niepełnosprawne nie mogą swobodnie korzystać z tradycyjnej toalety, nie obawiając się przy tym upadku, problemów z utrzymaniem pozycji na toalecie czy kłopotów z przesiadaniem się z wózka inwalidzkiego na sedes. Właściwe wyposażenie łazienki i toalety pod kątem osoby niepełnosprawnej to podstawowe usprawnienie, jakie należy wprowadzić w stałym miejscu zamieszkania seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Łazienkowe wyposażenie takie jak podpórki i uchwyty do montażu na ścianie, przy wannie, umywalce czy toalecie, taborety prysznicowe i krzesełka poprawiają jakość i komfort życia osób chorych, pozwalając im na zachowanie przynajmniej szczątkowej samodzielności przy codziennych czynnościach higienicznych.
Codzienna higiena wśród osób starszych i niepełnosprawnych jest mocno utrudnionym zadaniem zarówno dla nich samych, jak i ich opiekunów wspomagających osoby z ograniczeniami ruchowymi w codziennych czynnościach. Ze względu na ograniczony często zakres ruchów, trudności w poruszaniu się, brak całkowitej samodzielności czy niemożność spędzania czasu w pozycji stojącej, osoby starsze i niepełnosprawne muszą korzystać z różnego rodzaju pomocy sanitarnych instalowanych w łazienkach, także tych domowych. W dziale toaletowym firmy Medus znajdą Państwo wiele elementów wyposażenia łazienek i toalet dla osób niepełnosprawnych, wykorzystywanych m.in. w szpitalach i placówkach rehabilitacyjnych, ale praktycznych do użytku także w prywatnym domu chorego.
Dla osób starszych i niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, samodzielnie korzystanie z prysznica czy toalety jest zwykle niemożliwe. Domowe łazienki rzadko przystosowane są do zmieszczenia tradycyjnego wózka inwalidzkiego, a nawet jeśli ten zmieści się w drzwiach, nie może zostać wprowadzony pod prysznic i całkowicie przemoczony przez pacjenta. Rozwiązaniem problemu są specjalne wózki toaletowo-prysznicowe, przypominające wyglądem tradycyjny wózek inwalidzki. Ich konstrukcja jest mniejsza i lżejsza, ze specjalnymi kołami umożliwiającymi swobodny wjazd pod prysznic, zablokowanie pozycji i korzystanie z kąpieli w wygodnej pozycji. Materiały, z jakich wykonuje się tego typu wózki są odporne na działanie wody, dzięki czemu wózek kąpielowy jest sprzętem do wieloletniego użytku.
Wózek toaletowo-prysznicowy używany to dobry wybór także dla tych pacjentów, którzy ze względu na swoje ograniczenia ruchowe mogą doświadczać problemów z korzystaniem z ubikacji i zaspokajaniem podstawowych potrzeb fizjologicznych. Siedziska wózków toaletowo-prysznicowych są wyposażone w specjalny otwór, który może zostać zasłonięty dla zachowania wygodnej pozycji siedzącej pod prysznicem lub odsłonięty, ze specjalnym pojemnikiem umieszczonym pod spodem pozwalającym na załatwianie potrzeb fizjologicznych. Wózek toaletowo-prysznicowy ułatwi też osobie chorej lub starszej samodzielne przemieszczanie się do toalety.
Dla ułatwienia korzystania z toalety dla osób niepełnosprawnych stworzone zostały także specjalne krzesła sanitarne, których działanie opiera się na podobnej zasadzie co w przypadku wózków toaletowo-prysznicowych. Pod siedziskiem ukryty został specjalny zbiornik, do którego można załatwiać potrzeby fizjologiczne bez potrzeby przemieszczania się do toalety czy przesiadania się na tradycyjny sedes. Krzesła toaletowe są często spotykanym wyposażeniem sal szpitalnych i ośrodków opiekuńczych, ale mogą być stosowane także w domu, zapewniając większą wygodę życia codziennego dla osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych oraz mających trudności w samodzielnym poruszaniu się.
W przypadku osób niepełnosprawnych zdolnych dotrzeć samodzielnie do łazienki, dobrym pomysłem wspomagającym codzienną higienę i korzystanie z toalety będą nakładki podwyższające na sedes, montowane na tradycyjnej muszli klozetowej. Wyposażone w rączki po obu stronach siedziska podwyższenia toaletowe na sedes dają osobie niepełnosprawnej lub starszej większą pewność podczas zajmowania pozycji siedzącej na toalecie oraz łatwość siadania i wstawania po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. Podwyższenia toaletowe montowane są do sedesu stabilnie, dzięki czemu nie stanowią żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa osoby chorej korzystającej z toalety samodzielnie.
Gdy osoba starsza nie korzysta z wózka inwalidzkiego, może poruszać się samodzielnie (np. o kulach lub lasce), ale ze względów bezpieczeństwa boi się samodzielnie korzystać z kabiny prysznicowej, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie na ścianie specjalnego krzesła prysznicowego. Wygodne, szerokie siedzisko umieszczone na odpowiedniej wysokości pozwala na zajęcie pozycji siedzącej podczas czynności toaletowych i korzystanie z obu rąk, bez konieczności dodatkowego podtrzymywania się podczas siedzenia. W ofercie posiadamy także ławeczki nawannowe, możliwe do zamontowania w łazienkach z tradycyjną wanną.
Wyposażając kabinę prysznicową seniora lub osoby niepełnosprawnej warto zadbać o to, by taboret prysznicowy został zamontowany na dopasowanej do jego potrzeb wysokości. Zbyt niski spowoduje problemy z siadaniem, a zbyt wysoki może stwarzać zbędne zagrożenie. Ważne jest też dopilnowanie, by w łazience znalazły się maty antypoślizgowe, które zabezpieczą osobę korzystającą z prysznica podczas wstawania czy siadania, eliminując ryzyko poślizgu na mokrej podłodze prysznica.
Tę kategorię produktów kierujemy do opiekunów osób niepełnosprawnych oraz seniorów niesamodzielnych, którzy wymagają stałej pomocy przy codziennych czynnościach higienicznych. Praktyczna wanna elektryczna może zostać ustawiona w odpowiedniej pozycji do umieszczenia chorego wewnątrz wanny z pomocą podnośnika toaletowego oraz ułatwić wykonywanie czynności pielęgnacyjnych bez dodatkowego obciążania opiekuna lub pielęgniarki zajmującej się myciem osoby chorej. Specjalistyczne wanny kąpielowe dla niepełnosprawnych są rozwiązaniem o wiele bezpieczniejszym niż tradycyjna wanna, która przez śliską powierzchnię, głębokość, niskie ustawienie na podłodze i charakterystyczny kształt może sprawiać wiele problemów przy kąpieli osób niepełnosprawnych i stanowić zagrożenie dla ich bezpieczeństwa i zdrowia.