Schodołazy

Jednym z największych marzeń osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów jest świat bez barier, w którym poruszanie się na wózku inwalidzkim, o kulach czy z balkonikiem nie sprawia większego problemu. Architekci przywiązują współcześnie coraz więcej wagi do tworzenia projektów budynków tak, by dostosować je do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich i ułatwić dostanie się do budynku oraz poruszanie po jego wnętrzu bez oporów czy konieczności korzystania z pomocy osób trzecich. Niestety, w dalszym ciągu daleko nam do architektonicznego ideału i świata bez barier. Ze wsparciem przychodzą więc producenci sprzętu medycznego tworzący dla osób niepełnosprawnych praktyczne schodołazy, dzięki którym poruszanie się po schodach staje się łatwiejszym zadaniem.

Jak działają schodołazy dla niepełnosprawnych?

Schodołazy to rozwiązanie ruchome, pozwalające zastąpić montowane na schodach na stałe rampy i windy. W budynkach, w których nie ma możliwości wprowadzenia zmian architektonicznych, schodołazy są często jedynym sposobem na ułatwienie poruszania się osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Jako rozwiązanie mobilne, kompaktowe i wyjątkowo funkcjonalne, schodołazy dla niepełnosprawnych mogą być stosowane w dowolnym miejscu, na niemalże każdych schodach stanowiących przeszkodę dla osoby na wózku.

Ważną zaletą schodołazów jest ich konstrukcja i stosowane zabezpieczenia, dzięki którym osoby na wózkach inwalidzkich mogą korzystać ze schodów nawet bez pomocy opiekuna. Zależnie od formy mogą pozwalać na transportowanie osoby niepełnosprawnej wraz z jej wózkiem inwalidzkim lub wymagać przesiadania się na specjalne krzesło transportowe poruszające się swobodnie po schodach zewnętrznych i klatkach schodowych. Współcześnie wyróżnia się dwa podstawowe warianty schodołazów: kroczące oraz gąsienicowe. Jak działają?

Schodołazy gąsienicowe a kroczące – podstawowe różnice

Pierwszym, wymagającym większego doświadczenia wariantem schodołazów są modele kroczące, poruszające się na kołach wykonujących cykliczne ruchy przypominające wchodzenie po schodach w górę lub w dół. Ich konstrukcja zakłada korzystanie z jednego wózka inwalidzkiego lub, jeśli chcemy przystosować sprzęt do użytku wielu osób, ze specjalnego krzesełka. Ze względu na kompaktową budowę, schodołazy kroczące mogą zostać łatwo rozebrane i spakowane do auta, co ułatwia podróżowanie z osobą na wózku inwalidzkim i nie powoduje obaw o problem z dostępem do niektórych budynków. Korzystanie ze schodołazów kroczących pozwala na pokonywanie wszystkich rodzajów schodów, w tym także schodów bardzo stromych, półokrągłych czy zabiegowych. Niestety, osoba niepełnosprawna nie może poruszać się takim schodołazem sama – wymagana jest asekuracja, najlepiej osoby doświadczonej w obsłudze tego typu sprzętu.

Drugim wariantem schodołazów stosowanych dla usprawnienia poruszania się osób niepełnosprawnych po schodach są schodołazy gąsienicowe. Ich konstrukcja pozwala na bezpieczne transportowanie większości wózków inwalidzkich po schodach prostych, choć może sprawiać problemy przy schodach stromych, z wieloma zakrętami lub półokrągłych. Gąsienica pokonuje schody płynnie, bezpiecznie, a przy tym bez większych wstrząsów i dyskomfortu dla osoby przewożonej na wózku. Co najważniejsze, schodołazy gąsienicowe nie wymagają tyle asekuracji, co schodołazy kroczące, co gwarantuje większe bezpieczeństwo dla osób mniej doświadczonych z tego typu sprzętem.

Schodołazy gąsienicowe są uniwersalne i bez problemu obsługują większość modeli wózków inwalidzkich, przez co mogą być stosowane w przychodniach, szpitalach oraz domach opieki, gdzie pacjenci pojawiają się na różnego rodzaju wózkach. Ze względu na specyficzną budowę i ciężar konstrukcji schodołazów gąsienicowych, zdecydowanie częściej montuje się je na stałe, bez konieczności każdorazowego rozbierania i ponownego montowania konstrukcji.

Gdzie korzysta się ze schodołazów?

Schodołazy dla niepełnosprawnych są przede wszystkim sprzętem dedykowanym do zastosowania w budynkach starych, niemodernizowanych, których rozwiązania architektoniczne nie zostały w zupełności przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wysokie schody, brak ramp i najazdów, brak windy oraz wysokie progi powodują, że wiele osób na wózkach inwalidzkich nie może samodzielnie wybrać się do urzędu, biura, a często nawet niektórych przychodni i placówek prywatnej opieki medycznej. Co więcej, w wielu przypadkach nawet wyjazd z opiekunem może sprawić wiele trudności, bo osoba prowadząca wózek inwalidzki będzie musiała wciągać i sprowadzać go po niewygodnych i nieprzystosowanych do tego schodach. Obecność schodołazów w tego typu obiektach może okazać się nieocenioną pomocą techniczną.

Niektóre modele schodołazów są kompaktowe i mogą zostać złożone do rozmiarów pozwalających na zapakowanie ich do bagażnika samochodowego. Rozwiązanie takie jest szczególnie przydatne w pojazdach przeznaczonych do transportu osób niepełnosprawnych, gdzie rozłożenie schodołazu zajmie krótką chwilę, a przechowywanie go podczas jazdy nie będzie wymagało wiele miejsca. Funkcję tą można wykorzystać także w samochodach prywatnych – wyjeżdżając z osobą niepełnosprawną do sanatorium, ośrodka rehabilitacji czy ośrodka wypoczynkowego można upewnić się w ten sposób, że zawsze będzie możliwość łatwego przemieszczania wózka z i do budynku.

Zakup schodołazów używanych – inwestycja w komfort dla niepełnosprawnych i seniorów

Zakup schodołazów używanych polecamy przede wszystkim placówkom, które na co dzień obsługują osoby chore i niepełnosprawne i w których, ze względu na koszty lub możliwości architektoniczne nie istnieje szansa na przebudowanie budynku i przystosowanie go do potrzeb wózków inwalidzkich. Zakup sprzętu używanego wiąże się z o wiele niższym kosztem, niż zakup nowego schodołazu, a jednocześnie zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo niepełnosprawnych i seniorów. Stworzenie świata bez barier warto rozpocząć od małych kroków i gestów pokazujących, że pacjent niepełnosprawny jest tak samo wartościowym i uprawnionym członkiem społeczeństwa. Korzystanie z wózka inwalidzkiego nie powinno ograniczać możliwości dotarcia do budynków, szczególnie gdy osoby niepełnosprawne potrzebują korzystać z nich tak samo, jak osoby poruszające się o własnych siłach.