Sprzęt rehabilitacyjny – rotory kończyn górnych i dolnych
W naszej ofercie dostępne są używane rotory kończyn górnych i dolnych, sprawdzone pod kątem sprawności, trwałości i bezpieczeństwa użytkowania. Jako sprzęt używany są znacznie tańsze, niż nowe modele dostępne w sklepach medycznych, a jednocześnie spełniają dokładnie tę samą funkcję i oferują cały szereg opcji regulacji natężenia ćwiczeń w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta. Rotory kończyn górnych i rotory kończyn dolnych to sprzęt, który z powodzeniem można zainstalować w domu pacjenta podczas rehabilitacji, a także w ośrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki, sanatoriach, hospicjach i innych placówkach medycznych.
Jednym z podstawowych zaleceń rehabilitantów i fizjoterapeutów przyjmujących pod swoją opiekę nowych pacjentów jest jak najszybsze włączenie się chorego do pracy nad powrotem do przynajmniej częściowej sprawności fizycznej. Powodów, dla których pacjenci trafiają na rehabilitację jest wiele i nie zawsze są one związane bezpośrednio z ograniczeniami motoryki spowodowanymi wypadkiem czy zmianami chorobowymi. W każdym przypadku ważne jest jednak, by leczenie podjąć odpowiednio wcześnie – organizm pozostawiony na zbyt długo w pozycji leżącej, nie aktywizowany do ruchu i pracy będzie cierpiał z powodu stopniowego zaniku mięśni, utraty sił oraz ogólnego osłabienia motoryki, co z czasem może przełożyć się na trwałe zmiany w układzie ruchowym.
Dlaczego ważne jest szybkie rozpoczęcie rehabilitacji?
Rehabilitacja z założenia opiera się systematycznej, kompleksowej pracy nad powrotem do sprawności fizycznej i psychicznej. W proces powrotu do zdrowia należy zaangażować się nie tylko podczas pracy w ośrodku pod opieką rehabilitanta, ale także samodzielnie, w domu, gdzie dodatkowe, bezpieczne ćwiczenia wzmocnią efekty wypracowane podczas rehabilitacji. Sam proces powrotu do zdrowia i sprawności fizycznej może być procesem długotrwałym, rozciągniętym w czasie ze względu na potrzebę skupienia się na poszczególnych obszarach sprawności i stopniowym podnoszeniu stopnia zaawansowania ćwiczeń. W przypadku osób przewlekle chorych, starszych lub po poważnych wypadkach, rehabilitacja może być wskazana dożywotnio, a lekkie ćwiczenia wykonywane w domu z pomocą rotorów kończyn górnych i dolnych można traktować wówczas jako podstawę aktywizacji ruchowej pacjenta.
Co ważne, proces rehabilitacji z wykorzystaniem przyrządów takich jak rotory kończyn górnych czy dolnych nie jest dedykowany wyłącznie dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi. Ze względu na angażowanie pracy mięśni całego ciała oraz stopniowe wprowadzanie wysiłku fizycznego, rehabilitacja jest wskazana także pacjentom po udarach i zawałach serca, operacjach, przy problemach z nieprawidłową postawą, a także u dzieci z nieprawidłowościami rozwojowymi. Im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja, tym większe szanse na dobre rezultaty – organizm pobudzony do pracy po chorobie będzie regenerował się szybciej (pod warunkiem odpowiedniego dopasowania intensywności ćwiczeń do stanu zdrowia pacjenta), a jeśli rehabilitacja zostanie wstrzymana zbyt długo, jej proces może się wydłużyć.
Domowy sprzęt rehabilitacyjny – rotory kończyn górnych i dolnych
Rotory, jak sama nazwa wskazuje, skupiają się przede wszystkim na ruchu rotacyjnym wszystkich stawów w obrębie kończyn górnych i dolnych, pozwalając w ten sposób na pracę nad sprawnością ruchową kończyn oraz siłą i przyczepem mięśni osłabionych przez przebyte choroby, urazy i dolegliwości. Rotory przypominają nieco rowerki treningowe spotykane na siłowniach i w klubach fitness, jednak w praktyce są o wiele łagodniejszym, bezpieczniejszym dla osób w trakcie rehabilitacji sprzętem ortopedycznym do zastosowania w fizjoterapii.
Wśród rotorów dostępnych w ofercie firmy Medus pojawiają się rotory kończyn górnych i dolnych, na których możliwe jest jednoczesne pracowanie nad mobilnością stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, barkowych, łokciowych i nadgarstków. To wygodne rozwiązanie pozwalające na równomierną pracę nad ogólną ruchomością stawów, ale także skoncentrowaną pracę nad określonymi partiami kończyn górnych i dolnych.
Rotory kończyn górnych
Najważniejszą cechą i zaletą rotorów kończyn górnych wykorzystywaną w procesie rehabilitacji jest zaangażowanie do pracy wielu partii mięśni. Poruszanie rękami wymaga ruchu obrotowego barków, łokci i nadgarstków, poprawia ogólną sprawność górnych partii ciała, wzmacnia pozycję stojącą lub siedzącą, a z uwagi na możliwość regulacji intensywności ćwiczeń, pozwala pracować na stopniowym odbudowywaniem siły i masy mięśniowej. Rotory kończyn górnych są najczęściej ustawiane na podłodze i połączone z rotorami kończyn dolnych, choć występują także modele dedykowane wyłącznie do pracy rąk.
Rotory kończyn dolnych
Wyposażone w wygodne pedały i mechanizm obrotowy, rotory kończyn dolnych pozwalają na skuteczną pracę i rehabilitację nóg z pozycji siedzącej oraz leżącej. Ich konstrukcja pozwala na dostawienie rotora przy fotelu lub łóżku pacjenta, co ułatwia wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych w domu nawet pod nieobecność opiekuna. W dostępnych modelach możliwe jest regulowanie oporu pracy maszyny, dzięki czemu możliwa jest praca bez oporów skupiająca się na samej ruchliwości stawów, jak i praca z obciążeniem wzmacniająca stopniowo siłę i przyczep mięśni powracających do formy po urazie.
Gdzie szukać pomocy przy wyborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego?
O tym, czy pacjent powinien wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne w domu, poza opieką rehabilitanta podejmuje decyzję prowadzący fizjoterapeuta. To od jego wskazań i zaleceń zależeć będzie tempo prowadzonej rehabilitacji, dopasowane do możliwości fizycznych oraz zdrowia pacjenta. Jeśli w rozmowie z rehabilitantem pojawiło się zalecenie, by ćwiczenia wykonywane w ośrodku uzupełnić ćwiczeniami wykonywanymi w domu, w doborze odpowiedniego rotora kończyn górnych, kończyn dolnych lub obu mogą wspomóc Państwa fizjoterapeuci i doświadczeni doradcy pracujący w placówkach Medus oraz doradzający przy zamówieniach drogą telefoniczną.