Nie znaleziono żadnych wyników
Nie znaleziono szukanej strony. Proszę spróbować innej definicji wyszukiwania lub zlokalizować wpis przy użyciu nawigacji powyżej.
Z wózków inwalidzkich korzysta na co dzień wiele osób, zarówno ze względu na niepełnosprawności fizyczne i różnego rodzaju urazy nie pozwalające na samodzielne poruszanie się o własnych siłach, jak i choroby powodujące silne osłabienie organizmu i brak możliwości stabilnego utrzymania ciała w pionie. Wykorzystywane do przewożenia chorych po zabiegach i operacjach, jak i jako element procesu rehabilitacji i rekonwalescencji, wózki inwalidzkie stanowią ważny element wyposażenia medycznego. Ich zakup i wybór nigdy nie powinny być jednak przypadkowe – właściwie dopasowany wózek inwalidzki to podstawa bezpiecznego poruszania się z niepełnosprawnością.
Problemy zdrowotne, osłabienie, rekonwalescencja oraz różnego rodzaju niepełnosprawności utrudniają samodzielne poruszanie się i funkcjonowanie w codziennym życiu wielu osób, jednak dzięki wózkom inwalidzkim nie muszą oznaczać spędzania większości dnia w łóżku. Właściwie dopasowany wózek inwalidzki, aktywny lub długoterminowy zapewni bezpieczeństwo i wygodę siedzenia, pozwalając na poruszanie się w przestrzeni publicznej, a w niektórych przypadkach nawet na zachowanie dość wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Wybór wózka inwalidzkiego powinien być oczywiście dopasowany do potrzeb i stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej – firma Medus oferuje zarówno lekkie wózki aktywne dla osób poruszających się na wózku samodzielnie, klasyczne składane wózki inwalidzkie optymalne do codziennego użytkowania, jak i wózki długoterminowe przystosowane do potrzeb osób z zaawansowaną niepełnosprawnością, korzystających na co dzień z pomocy opiekunów.
Wózki inwalidzkie to szeroka kategoria pojazdów usprawniających codzienne życie osób niepełnosprawnych, chorych i dochodzących do zdrowia, odbywających rehabilitację lub wymagających stałego wsparcia przy codziennym poruszaniu się. Zależnie od potrzeb pacjenta mogą przybierać formę lekkich wózków aktywnych, przystosowanych do samodzielnego wprawiania ruch z pomocą mięśni rąk, jak i większych, bardziej rozbudowanych, ciężkich wózków długoterminowych zaprojektowanych z myślą o pacjentach nie poruszających się na wózku samodzielnie. W sklepie Medus oferujemy tradycyjne wózki inwalidzkie do codziennego użytku przez osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, wózki do opieki długoterminowej, jak i wózki specjalne dopasowane do indywidualnych potrzeb chorego. W każdej z kategorii znajdą Państwo szeroki wybór modeli używanych wózków inwalidzkich dających możliwość dopasowania odpowiedniego rozwiązania do potrzeb Państwa lub podopiecznego.
W każdym przypadku wyboru wózka inwalidzkiego należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na potrzeby osoby chorej oraz jej stan zdrowia umożliwiający korzystanie z wózka inwalidzkiego. Klasyczne modele wózków składanych, ze standardowym siedziskiem, podłokietnikami i podnóżkami są wygodne zarówno dla osób przechodzących czasowo przez potrzebę korzystania z wózka inwalidzkiego, jak i tych którzy wymagają ich znacznie dłużej. W kategorii tej spotkamy wózki umożliwiające prowadzenie przez opiekuna, ale i samodzielne poruszanie się na wózku z pomocą siły rąk napędzających koła lub akumulatora połączonego z joystickiem zamocowanym na jednym z podłokietników.
Bez względu na wybraną formę wózka inwalidzkiego, niezwykle istotną kwestią przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu będzie jego rozmiar i dopasowanie do indywidualnych wymagań pacjenta. Wózek warto „przymierzyć”, upewniając się że szerokość siedziska, wysokość oparcia czy odległość podnóżków w pozycji siedzącej będą wygodne dla chorego. Zależnie od trybu życia, kwestią decydującą przy zakupie wózka inwalidzkiego może okazać się jego rozmiar po złożeniu, łatwość składania konstrukcji czy szerokość i długość całej konstrukcji pozwalająca na korzystanie z niej w domu chorego.
W kwestii konstrukcji i siedziska warto zwrócić uwagę także na materiały, z jakich wózek został wykonany. Dla wygody prowadzenia, zarówno dla opiekuna jak i samodzielnej osoby niepełnosprawnej warto wybierać wózki lżejsze, ale solidne, wykonane z trwałego i lekkiego aluminium. Dobrym pomysłem są wózki z możliwością złożenia, pozwalające na transportowanie ich w samochodzie czy bezpieczne przechowywanie w domu. W kwestii siedziska warto upewnić się, że materiał pokrywający część użytkową jest łatwy w czyszczeniu i odporny na zniszczenia – przy wieloletnim użytkowaniu wózek powinien wykazać się wysoką wytrzymałością.
Ważną kategorią wśród dostępnych w ofercie Medus wózków inwalidzkich są wózki długoterminowe, przystosowane do potrzeb osób ze znaczącymi ograniczeniami ruchowymi, korzystających na co dzień z pomocy opiekunów i wymagających pełnego wsparcia przy codziennych czynnościach. Konstrukcja wózków długoterminowych różni się od tradycyjnych wózków inwalidzkich lub wózków aktywnych przede wszystkim swoim rozbudowaniem – wózki długoterminowe są cięższe, zbudowane z myślą o zapewnieniu wygody chorego nie tylko w pozycji siedzącej, ale i półleżącej lub leżącej. W modelach dostępnych na rynku producenci stosują dodatkowe, regulowane podłokietniki, uchylne podnóżki, zagłówki oraz zabezpieczenia zapobiegające przypadkowemu wydostaniu się osoby chorej z wózka. Zadaniem specyficznej budowy wózków terminowych jest wspieranie pacjentów w procesie częściowej pionizacji – przez możliwość zajęcia bezpiecznej pozycji siedzącej, chorzy z niedowładem nóg lub poważnymi problemami z kręgosłupem mają szansę na większą stabilizację tułowia oraz pobudzenie do pracy całego układu krążenia.
Wraz ze wzrostem popularności i dostępności wózków inwalidzkich z napędem elektrycznym, wiele osób zdaje się wykazywać coraz większe zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. Decyzja o wyborze wózka elektrycznego powinna być jednak dobrze przemyślana – ze względu na jego wagę, nieco większe rozmiary i zastosowany napęd, wózek może nie być tak łatwy w użytkowaniu dla osób mieszkających w blokach mieszkalnych lub dla chorych, którzy nie korzystają z wózka inwalidzkiego samodzielnie i nie będą mogli korzystać z napędu elektrycznego w sposób bezpieczny dla siebie i otoczenia. Wózki manualne są w dalszym ciągu wartościowym i korzystnym dla wielu chorych rozwiązaniem usprawniającym codzienne życie z niepełnosprawnością. Wybierając właściwy model można mieć pewność komfortu i bezpieczeństwa poruszania się w każdej przestrzeni, zarówno dla samej osoby niepełnosprawnej, jak i jej opiekunów oraz otoczenia.