Tlenoterapia
Tlenoterapia jest metodą leczenia objawowego stosowaną w medycynie już od wielu lat. Jej wykorzystanie polega na podawanie pacjentowi wyższego stężenia tlenu przez wykorzystanie koncentratorów tlenu lub butli tlenowych. Zalety tlenoterapii doceniane są szeroko w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, niedotlenienia, w kardiologii oraz w zabiegach rehabilitacyjnych po przebytych chorobach dróg oddechowych. Dostarczając do organizmu wyższe stężenie tlenu można zadbać o odpowiednie dotlenienie krwi krążącej w układzie, a tym samym dotlenić i pobudzić do pracy wszystkie narządy wewnętrzne. W firmie Medus dostępne są butle tlenowe oraz koncentratory tlenu niezbędne do prowadzenia tlenoterapii domowej i rehabilitacyjnej.
W jaki sposób działa tlenoterapia?
W medycynie wyróżnia się dwa główne podejścia do tlenoterapii, przy czym do użytku w warunkach domowych wykorzystuje się wyłącznie jeden z nich: tlenoterapię bierną. Domowe leczenie tlenem można wykonać z pomocą koncentratorów tlenu podających tlen o wyższym stężeniu, czerpany przez urządzenie bezpośrednio z powietrza. W ofercie Medus oferujemy także butle tlenowe, które w tlenoterapii stosowane są jedynie doraźnie, w sytuacjach wymagających podania tlenu, ale bez możliwości skorzystania z koncentratora.
Same koncentratory tlenowe są sprzętem o szerokim zastosowaniu medycznym, polecanym dla osób z niewydolnością oddechową lub bezdechem sennym, ale także dla pacjentów, u których podawanie tlenu jest konieczne dla podtrzymania życia. Urządzenia są dostępne w wersji stacjonarnej, przeznaczonej do użytku domowego, lub przenośnej. Te ostatnie, dzięki lżejszej konstrukcji i zasilaniu na baterię dają możliwość korzystania z tlenoterapii także poza domem. Całe urządzenie może umieszczone w plecaku lub specjalnej konstrukcji na kółkach, przypominając walizkę z wygodną rączką do ciągnięcia za sobą. W takim wariancie z tlenoterapii można korzystać nawet podczas spacerów lub zakupów.
Koncentratory tlenu do zastosowania domowego są nieco większe, zasilane prądem z gniazdka, z łatwym panelem do obsługi urządzenia i możliwością regulacji stężenia podawanego tlenu. Przemieszczanie standardowych, domowych koncentratorów tlenu jest możliwe dzięki zamontowanym pod obudową kółkom jezdnym – choć nie nadają się do swobodnego przemieszczania się z koncentratorem tlenu tak, jak modele przenośne, z powodzeniem poradzą sobie przy przewożeniu koncentratora do sąsiedniego pokoju czy toalety.
Urządzenia do tlenoterapii w sklepie Medus
Przeprowadzenie tlenoterapii w warunkach domowych możliwe jest wyłącznie przez koncentratorów tlenu lub, w sytuacjach doraźnych i krytycznych, butli tlenowej. Używany sprzęt dostępny w naszej ofercie jest w pełni przystosowany do domowej tlenoterapii, a także do wykorzystania w szpitalach, placówkach medycznych i ośrodkach opieki.
Jak działają koncentratory tlenowe?
Tradycyjne koncentratory do tlenoterapii biernej wykorzystują powietrze z zewnątrz, dotleniając je i podając przez podpiętą pod koncentrator maskę tlenową lub noski. W przeciwieństwie do butli tlenowych nie wymagają ponownego nabijania i nie stwarzają ryzyka skończenia się zapasu tlenu bez możliwości jego szybkiej wymiany. Koncentratory posiadają wygodne kółka ułatwiające swobodne przemieszczanie i ustawianie koncentratora tlenu w miejscu najbardziej odpowiednim dla użytkownika.
Butle tlenowe do tlenoterapii domowej
Butle tlenowe to rozwiązanie doraźne, dedykowane do stosowania wyłącznie w sytuacjach awaryjnych lub zagrożenia życia. Ze względu na ograniczoną pojemność i konieczność ich ponownego nabijania, użytkowanie butli tlenowej w ramach domowej tlenoterapii byłoby zupełnie niepraktyczne i niewygodne. Każdy, kto korzysta z tlenoterapii jako metody usprawniającej samodzielne oddychanie i wspierającej dobry stan zdrowia powinien posiadać przynajmniej jedną, ratunkową butlę tlenową, natomiast w codziennym użytku zaleca się jednak stosowanie wygodniejszego i bardziej wydajnego koncentratora tlenu.
Kiedy wskazane jest leczenie z pomocą tlenoterapii?
U pacjentów przebywających na leczeniu szpitalnym, tlenoterapia może zostać zastosowana jako:
- wsparcie procesu leczenia kardiologicznego,
- po przebytych wypadkach,
- po poważnych zabiegach,
- u pacjentów ze stwierdzonymi stanami niewydolności oddechowej.
W każdym z powyższych przypadków dodatkowe natlenienie w odpowiednich ilościach podawanego zewnętrzne tlenu sprzyja regeneracji organizmu i poprawia jego prawidłową pracę przez odpowiednie natlenienie komórek i narządów wewnętrznych. Tlenoterapia bierna stosowana jest także w przypadkach ostrej lub przewlekłej niewydolności oddechowej, gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie zapewnić odpowiedniego natlenienia organizmu przez oddychanie tlenem z powietrza.
Jeśli tlenoterapia przynosi skutki podczas leczenia szpitalnego lub gdy specjalista widzi potrzebę jej zastosowania w dalszej rehabilitacji i leczeniu domowym, możliwe jest zalecenie pacjentowi koncentratora tlenu do wykonywania zabiegów tlenoterapii domowej.
Zalety i zagrożenia tlenoterapii biernej
Podstawowym zadaniem tlenoterapii jest poprawa saturacji krwi przez podanie do organizmu wyższego stężenia tlenu. Układ krwionośny rozprowadza tlen z płuc po wszystkich komórkach i narządach wewnętrznych, doprowadzając „świeżą” krew także do serca i mózgu. Z pomocą tlenoterapii możliwe jest doprowadzenie organizmu do wskazanego dla zdrowia poziomu saturacji, która nie powinna spadać poniżej 90%. Ze względu na ryzyko zbyt wysokiego stężenia tlenu i skutków ubocznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia, tlenoterapię należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarzy oraz rehabilitantów, na wyraźne zalecenie lekarza i zgodnie z parametrami stężenia tlenu wskazanymi przez specjalistę.