Łóżka dla niepełnosprawnych i akcesoria

Prawidłowy wybór łóżka rehabilitacyjnego lub ortopedycznego dla niepełnosprawnych jest kluczowym elementem wyposażania domu pacjenta, który ze względu na trudności w samodzielnym poruszaniu się powinien korzystać z odpowiednio przystosowanej konstrukcji łóżka. Specjalnie przygotowane łóżka rehabilitacyjne i ortopedyczne są tworzone z myślą o seniorach, osobach przechodzących rekonwalescencję po przebytych chorobach, osobach w trakcie rehabilitacji, a także osobach niepełnosprawnych, które z uwagi na ograniczenia ruchowe spędzają większą część swojego dnia w pozycji leżącej lub pół leżącej.

Łóżka rehabilitacyjne używane – podstawowe rodzaje

Łóżko ortopedyczne dla niepełnosprawnych powinno zostać dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego opiekuna, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego zdrowie fizyczne. Spędzenie czasu w pozycji leżącej przez cały dzień na przestrzeni wielu tygodni, miesięcy a nawet lat powoduje wiele problemów zdrowotnych, w tym pojawienie się odleżyn, osłabienie mięśni, problemy z utrzymywaniem pozycji siedzącej czy zawroty głowy wywołane trzymaniem głowy w jednej pozycji. Łóżka rehabilitacyjne i ortopedyczne przygotowywane są tak, by pozwalały na bezpieczną, wygodną i regularną zmianę pozycji w łóżku, ułatwiały opiekę nad osobą niepełnosprawną, zapewniały możliwość regulowania pozycji różnych segmentów leża oraz wspierały proces rehabilitacji i leczenia w ośrodkach oraz w domu osoby chorej.

Łóżka rehabilitacyjne używane można podzielić na kilka kategorii. W ofercie firmy Medus posiadamy łóżka z regulacją elektryczną, łóżka z wysięgnikiem pozwalające na samodzielne podnoszenie się do pozycji siedzącej oraz bez konstrukcji wysięgnika oraz z możliwością dopasowania wyposażenia dodatkowego ułatwiającego codzienną opiekę nad osobą niepełnosprawną. Ważną kategorią są również łóżka specjalne, ze znacznie bardziej rozbudowanym systemem sterowania ustawieniem leża oraz łóżka pozwalające na ułożenie osoby niepełnosprawnej w niemalże każdej pozycji i wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych także w pozycji leżącej.

Łóżka pionizujące i ułatwiające wstawanie

W trakcie rehabilitacji i rekonwalescencji ważne jest, by pacjent miał możliwość stopniowego pionizowania swojej postawy i podejmowania prób samodzielnego zajmowania pozycji siedzącej na łóżku. Podczas gdy tradycyjne domowe łóżka i kanapy nie są w stanie zapewnić do tego odpowiednich warunków, dedykowane łóżka pionizujące ułatwiają wstawanie i pozostawanie w bezpiecznej pozycji siedzącej we własnym tempie, a nawet całkowite podniesienie łóżka do pionu jeśli wymaga tego rehabilitacja pacjenta.

Wszystkie łóżka rehabilitacyjne z możliwością regulacji segmentów leża pozwalają przyjąć pozycję siedzącą przez odpowiednie wspieranie kręgosłupa pod wybranym kątem. Łóżka ułatwiające wstawanie są jednak specjalną kategorią łóżek rehabilitacyjnych, w których zastosowano specjalną konstrukcję poprawiającą bezpieczeństwo i komfort podnoszenia pacjenta. Regulacja wysokości łóżka pozwala jednocześnie na jego całkowite uniesienie i postawienie do pionu, co sprzyja rehabilitacji i pionizacji pacjenta w sposób bezpieczny. Modele tego typu stosowane są u pacjentów z rozległymi paraliżami, pozwalając na pionizację w ramach pobudzania funkcji pęcherza i jelit, treningu układu krążeniowego, pomocy przy samodzielnym oddychaniu oraz profilaktyki odleżyn i skurczy.

Akcesoria do łóżek rehabilitacyjnych

Podczas wyboru łóżka ortopedycznego należy pamiętać także o funkcjach dodatkowych. Łóżka tego typu mają zapewnić komfort leżenia pacjentowi, ale i wygodę pracy dla opiekuna. W związku z tym konstrukcje łóżek rehabilitacyjnych mają pozwalać na obniżanie lub zdejmowanie barierek dla łatwiejszego dostępu do podopiecznego, mocowanie dodatkowych akcesoriów na kroplówki, urządzenia pomiarowe, montaż wysięgnika do pracy wysiłkowej z pacjentem, częściową lub całkowitą pionizację pacjenta na etapie rehabilitacji oraz łatwe sterowanie wysokością i kątem ustawienia leża łóżka rehabilitacyjnego z pomocą pilota. Łóżka elektryczne są zdecydowanie najwygodniejszą z dostępnych w sprzedaży opcji, sprzyjającą zarówno pacjentom, jak i ich opiekunom.

Wśród wartych uwagi akcesoriów do łóżek rehabilitacyjnych polecamy również szafki przyłóżkowe, blaty nałóżkowe, stoliki typu „przyjaciel”, podwyższenia barierek zabezpieczające przed swobodnym wychodzeniem pacjenta z łóżka oraz wysięgniki z trójkątem i uchwyty do kroplówek, kaczek oraz basenów niezbędne podczas opieki nad pacjentem. Z myślą o pacjentach wysokich przygotowaliśmy także akcesoria do przedłużenia leża, dopasowujące standardowe wymiary łóżka do indywidualnych potrzeb pacjenta.

W jaki sposób wybrać łóżko medyczne dla seniora?

Dostępne w naszej ofercie łóżka rehabilitacyjne i ortopedyczne są przystosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym zarówno osób nie poruszających się samodzielnie, jak i osób starszych oraz seniorów wymagających pewnego wsparcia, ale w dalszym ciągu zachowujących sprawność ruchową. Wybierając łóżko polecamy zwrócić uwagę na potrzeby podopiecznego, a także na konstrukcję samego łóżka medycznego i dopasowanie jej do przestrzeni, w której łóżko zostanie ustawione. Większość dostępnych modeli używanych łóżek dla niepełnosprawnych posiada koła jezdne, dzięki którym ustawienie ich w odpowiednim miejscu będzie znacznie łatwiejszym zadaniem.

Łóżka rehabilitacyjne. Skorzystaj z pomocy ekspertów Medus

Nasze stacjonarne sklepy medyczne działają w czterech lokalizacjach, oferując szeroki wybór sprzętu rehabilitacyjnego dla osób starszych, niepełnosprawnych, w trakcie rehabilitacji i rekonwalescencji. Nasi specjaliści dysponują obszerną wiedzą z zakresu rehabilitacji, dzięki czemu mogą wspomóc Państwa przy wyborze właściwego łóżka rehabilitacyjnego dla seniora, łózka ortopedycznego, łóżek ułatwiających wstawanie oraz specjalnych łóżek rehabilitacyjnych i ortopedycznych. Decydując się na zakup warto zasięgnąć profesjonalnej porady, by mieć pewność dokonania właściwego wyboru i wyposażenia domu w meble przystosowane do potrzeb i sprawności ruchowej osoby rehabilitowanej oraz jej opiekunów.

Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszymi ekspertami i doradcami w sklepach medycznych Medus oraz do kontaktu telefonicznego w sprawie wybranych modeli łóżek rehabilitacyjnych. Gwarantujemy zrozumienie, wysłuchanie Państwa problemu oraz fachową pomoc w wyborze właściwego używanego łóżka dla niepełnosprawnych i akcesoriów poprawiających wygodę korzystania z niego na co dzień.