Pionizatory dla niepełnosprawnych

Pionizatory dla niepełnosprawnych są jednym z podstawowych sprzętów wykorzystywanych w rehabilitacji ruchowej osób, które po przebytych chorobach, wypadkach czy w związku z innymi niepełnosprawnościami ruchowymi nie są w stanie samodzielnie osiągnąć i utrzymać pozycji stojącej. Pionizacja jest kluczowym punktem rehabilitacji, zalecanym dla osób w trakcie rekonwalescencji najszybciej, jak jest to możliwe. Praca nad powrotem do sprawności może być długa i żmudna, ale pozwala uniknąć częściowego lub całkowitego zaniku mięśni przez ich nieużywanie. Pionizatory i podnośniki będą dużym ułatwieniem dla rehabilitantów, opiekunów, oraz samych pacjentów przechodzących przez proces rehabilitacji.

Podstawowe funkcje pionizatorów dla niepełnosprawnych

Pionizator dla niepełnosprawnych to popularna w trakcie rehabilitacji forma ortezy stabilizującej, przystosowana do potrzeb osób powracających do możliwości samodzielnego utrzymania pozycji stojącej. Po różnego rodzaju operacjach, zabiegach, przebytych chorobach, a także w okresie niepełnosprawności ruchowej czy wśród seniorów, pionizatory dla dorosłych wspomagają stopniowe przechodzenie z pozycji siedzącej do stojącej, zapewniając stałe wsparcie dla kręgosłupa pacjenta.

Korzystanie z pionizatora dla niepełnosprawnych należy prowadzić pod opieką rehabilitanta bądź doświadczonego opiekuna, który będzie w stanie prawidłowo przygotować pacjenta do zajęcia pozycji przy urządzeniu oraz zadbać o stopniowe, bezpieczne uzyskiwanie pozycji stojącej i powrót do pozycji siedzącej. Jeśli problemy z motoryką i wytrzymałością fizyczną pacjenta są dość zaawansowane, dobrym rozwiązaniem są pionizatory z wyciągarką dla dorosłych, działające w oparciu o silnik elektryczny i pozwalające na podnoszenie chorego do pozycji stojącej bez konieczności wkładania w to wysiłku przez opiekuna lub samego pacjenta.

Podnośniki dla niepełnosprawnych – pomoc przy codziennej opiece nad chorym

Podobnie jak pionizatory, podnośniki dla niepełnosprawnych mają ułatwić opiekunowi pracę z pacjentem poprzez wsparcie w podnoszeniu go do pozycji siedzącej bądź pionowej. Różnica polega jednak na nieco innej budowie i funkcjach podnośników, które wykorzystuje się przede wszystkim tam, gdzie pionizacja nie pozwala jeszcze na bezpieczną współpracę pacjenta i opiekuna podczas przemieszczania się. Podnośniki mogą być stosowane do transportowania pacjenta do kąpieli, podtrzymywania go w wannie, przenoszenia na wózek inwalidzki lub łóżko rehabilitacyjne oraz do zmiany ułożenia pacjenta w łóżku. Ze względu na zastosowanie wyróżniamy podnośniki transportowo-kąpielowe, podnośniki wannowe, podnośniki jezdne dla chorego oraz wielofunkcyjne żurawie dla niepełnosprawnych.

Gdzie stosowane są pionizatory dla dorosłych?

Pełną funkcjonalność pionizatorów dla niepełnosprawnych docenia się przede wszystkim w:

  • szpitalach,
  • ośrodkach opieki,
  • hospicjach,
  • ośrodkach rehabilitacyjnych,
  • prywatnej opiece medycznej oferowanej w domach pacjentów.

Pionizacja stanowi podstawę nauki chodzenia i utrzymywania pionowej pozycji, dlatego też stosuje się ją często już kilka dni po przeprowadzonym zabiegu, operacji czy wypadku ograniczającym możliwości ruchowe pacjenta.

Podnośniki oraz pionizatory dla niepełnosprawnych nie są urządzeniami kompaktowymi, dlatego jeśli mają zostać zastosowane w prywatnym domu pacjenta, powinny zostać zakupione wyłącznie na użytek jednego podopiecznego – opiekun nie będzie w stanie przenosić ich ze sobą. Z tego względu dużą popularnością cieszą się podnośniki dla niepełnosprawnych używane, które w firmie Medus dostępne są w najlepszej kondycji, z gwarancją wysokiej jakości, pełnej sprawności i potwierdzonego wysokiego bezpieczeństwa użytkowania.

Rodzaje podnośników dla dorosłych i niepełnosprawnych

Oferta naszych sklepów z wyposażeniem medycznym została przygotowana w oparciu o kilka najważniejszych rodzajów pionizatorów i podnośników dla osób niepełnosprawnych. W sprzedaży posiadamy kompaktowe i rozbudowane pionizatory dla niepełnosprawnych, pozwalające na unoszenie pacjenta z pozycji siedzącej na łóżku lub wózku inwalidzkim oraz na powolne poruszanie się przy pionizatorze dzięki zastosowaniu kółek jezdnych z możliwością blokady.

Ważną pomocą dla opiekunów osób starszych, chorych i niepełnosprawnych są podnośniki typu żuraw, ułatwiające zmianę ułożenia pacjenta w łóżku, uniesienie go do pozycji siedzącej, przetransportowanie pacjenta na fotel, do wanny lub na łóżko, a także codzienną pracę rehabilitacyjną. Żurawie są jednym z największych ułatwień dla opiekunów osób chorych oraz osób z nadwagą, które ze względu na swoją wagę, ograniczenia ruchowe i niepełnosprawności mogą nie być w stanie samodzielnie zająć się podstawową higieną osobistą. Podnośniki odciążają opiekuna, ułatwiając mu codzienną pracę oraz gwarantując bezpieczeństwo przenoszenia i zmieniania pozycji pacjenta bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu chorego lub samego opiekuna.

Wartościowym wyposażeniem domu osoby niepełnosprawnej, chorej lub w okresie rehabilitacji są także podnośniki ścienne, spełniające podobną funkcję jak podnośniki typu żuraw, ale zajmujące znacznie mniej miejsca. Podnośniki tego typu okażą się szczególnie korzystne w mniejszych łazienkach, gdzie współpraca z pacjentem przy użyciu podnośnika może okazać się bardziej skomplikowana. Wygodne podnośniki mogą usprawnić przenoszenie chorego na krzesełko lub ławeczkę wannową, ale także ułatwić umieszczenie osoby niepełnosprawnej w specjalnej wannie przeznaczonej do pielęgnacji osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Podnośniki wannowe dla niepełnosprawnych

Dobrym rozwiązaniem dla niepełnosprawnych oraz osób samodzielnych o ograniczonej sprawności są również podnośniki sufitowe i wannowe. To proste w obsłudze urządzenia, które nie zajmują wiele miejsca, więc znajdą zastosowanie w każdej łazience osoby niepełnosprawnej. W szczególności warto zwrócić tu uwagę na podnośniki do wanny z napędem elektrycznym, które dzięki swojej konstrukcji zmieszczą się do niemalże każdej wanny i ułatwią codzienną pielęgnację tym, którzy nie są w stanie samodzielnie wejść lub wyjść z wanny. To ogromne usprawnienie w domach, w których nie ma możliwości zamontowania prysznica, a pacjent, pomimo samodzielności, nie może bezpiecznie korzystać z wanny bez ryzyka upadku lub niemożliwości wydostania się z niej.

Podnośniki wannowe działają jak wygodne krzesełko, które po uniesieniu się do poziomu brzegu wanny pozwala usiąść na nim swobodnie niczym na łóżku, a następnie, z pomocą pilota, obniża się do samego dołu pozwalając na zanurzenie się w wodzie. Stopki z przyssawką zapobiegają ślizganiu się podnośnika po dnie wanny, dzięki czemu osoba niepełnosprawna pozostaje przez cały czas w bezpiecznej pozycji. Podnośnik może być bez problemu wyjęty z wanny, co ułatwia korzystanie z niej innym domownikom. Pomimo obsługi z poziomu pilota, podnośniki wannowe są całkowicie zabezpieczone przed szkodliwym kontaktem elektroniki z wodą i nie stwarzają zagrożenia przy prawidłowym korzystaniu z urządzenia.

Dlaczego warto zainwestować w pionizatory i podnośniki dla niepełnosprawnych?

Wybierając podnośniki wannowe, pionizatory elektryczne i inne warianty podnośników używanych dostępne w firmie Medus wybierają Państwo wygodę opieki nad osobą starszą, chorą bądź niepełnosprawną, dbając o bezpieczeństwo własne i chorego. W przypadku problemów z poruszaniem się, utrzymaniem pozycji pionowej czy powrotem do utrzymywania pozycji siedzącej i stojącej na etapie rehabilitacji, zastosowanie pionizatorów dla niepełnosprawnych w ośrodku rehabilitacji oraz we własnym domu może przyspieszyć okres powrotu do formy oraz wzmocnić efekty pracy rehabilitacyjnej. Modele używane są przystępne cenowo, a ich zakup to prawdziwe ułatwienie codziennej opieki nad chorym.