Zarówno seniorzy, jak i osoby z trudnościami ruchowymi po wszelkiego rodzaju wypadkach, operacjach czy problemach zdrowotnych często korzystają z narzędzi ułatwiających im poruszanie się i samodzielne utrzymanie pozycji stojącej. Pionizacja i próby samodzielnego chodzenia w asyście chodzika lub balkoniku są ważną częścią rehabilitacji ruchowej. Ważne jednak, by odpowiednio wybrać sprzęt i dopasować go do potrzeb i możliwości chorego. Co sprawdzi się lepiej dla seniora: balkonik, czy chodzik rehabilitacyjny? Sprawdź różnice pomiędzy nimi i wybierz właściwy.

Chodzik czy balkonik? Podstawowe różnice i zalety obydwu rozwiązań

Chodziki, balkoniki rehabilitacyjne oraz podpórki to pomoce, które w samej istocie swojego działania spełniają bardzo podobną rolę – wspomagają utrzymanie pozycji pionowej podczas chodzenia, co szczególnie przydaje się osobom wracającym do zdrowia po różnego rodzaju operacjach i zabiegach oraz seniorom, którzy ze względu na wiek i stan fizyczny często muszą rezygnować z samodzielnych spacerów, a nawet krótkich wyjść na własne podwórko. Pomiędzy balkonikami, chodzikami i podpórkami można dostrzec jednak pewne różnice, które okażą się praktycznym dodatkiem w określonych sytuacjach zdrowotnych i zdecydują o wyborze najlepszego rozwiązania dla seniora.

Chodzik to z założenia lekka, składana konstrukcja na trzech lub czterech kołach, często z dodatkowo wbudowanym siedziskiem oraz koszykiem na zakupy pozwalającym na samodzielne zabranie ze sobą kilku najpotrzebniejszych rzeczy podczas wyjścia na spacer. Kółka chodzika są z reguły małe, a cała konstrukcja lekka, co ma ułatwiać poruszanie się osobom z dużymi problemami z mobilnością.

Balkoniki kierowane są przede wszystkim do pacjentów z niedowładem kończyn oraz seniorów, którzy mają największe problemy z samodzielnym poruszaniem się i dopiero rozpoczynają proces rehabilitacji. Dzięki instalacji dwóch kółek i pozostawieniu dwóch nóżek z tyłu, balkonik o wiele łatwiej zahamować i utrzymać w pozycji bezpiecznej, dopasowując jego poruszanie się do własnego tempa chodzenia. Najczęściej to właśnie balkonik rehabilitacyjny jest pierwszym elementem wyposażenia dla seniorów i osób wracających do mobilności na początku rehabilitacji. Z czasem, o ile senior będzie miał na to siłę, warto przenieść się w stronę nieco lżejszych konstrukcji chodzików rehabilitacyjnych oraz podpórek, które w praktyce są nieco smuklejszą konstrukcją chodzika.

Balkonik rehabilitacyjny sklep Medus Wrocław

Balkonik rehabilitacyjny dostępny w sklepie Medus

Zaletą balkoników i chodzików rehabilitacyjnych jest przede wszystkim ich konstrukcja, która ułatwia utrzymanie pionowej postawy i poruszanie się do przodu przez pchanie lub lekkie unoszenie i pchanie tylnej części balkonika lub chodzika. Wygodne uchwyty ustawione na odpowiedniej wysokości pozwalają na stabilne podparcie ciała na rękach i, w przeciwieństwie do kul rehabilitacyjnych, gwarantują znacznie lepszą pozycję wyjściową do chodzenia dla osób z problemami motorycznymi. Poruszanie się z chodzikiem lub balkonikiem wymaga od seniora znacznie mniej wysiłku, a jednocześnie pozwala mu pozostać częściowo samodzielnym i swobodnie poruszać się po domu, najbliższej okolicy, a nawet wybrać się na zakupy.

Kiedy wybrać balkonik, a kiedy chodzik rehabilitacyjny?

Dla osób starszych, które nie mają już wystarczająco sił by poruszać się samodzielnie przez dłuższy czas, ale dla których samo utrzymanie pozycji pionowej czy chodzenie nie sprawiają największych trudności, chodzik na kółkach będzie doskonałym wyborem. Dzięki lekkiej konstrukcji senior będzie poruszał się z nim z łatwością, a nawet wykorzysta chodzik jako mały wózek zakupowy oraz, gdy zajdzie taka potrzeba, stabilne siedzisko dostępne zawsze w zasięgu ręki. Jeśli jednak problemy seniora skupiają się wokół trudności z poruszaniem kończynami dolnymi, utrzymaniem własnej wagi czy stabilizacją pozycji pionowej, nieco stabilniejszy i solidniejszy balkonik rehabilitacyjny będzie lepszym zakupem. Wybór często zależy od indywidualnych preferencji i predyspozycji seniora, stąd zawsze warto skonsultować zakup z rehabilitantem lub opiekunem prowadzącym seniora podczas etapu ponownej pionizacji i usamodzielniania ruchowego.

Wybór pomocy dla seniora – skorzystaj z pomocy naszych doradców

Decydując się na zakup nowego bądź używanego sprzętu rehabilitacyjnego dla seniora bądź osoby chorej należy się do tego odpowiednio przygotować, korzystając m.in. z poradników podkreślających wady i zalety każdego z dostępnych rozwiązań. W sklepie Medus mogą liczyć Państwo na dodatkową pomoc naszych doradców, którzy z chęcią odpowiedzą na wszystkie pytania związane z wyborem chodzika rehabilitacyjnego bądź balkoniku dla seniora i pomogą znaleźć najlepszy model odpowiadający Państwa oczekiwaniom. W naszej ofercie pojawiają się przede wszystkim wygodne, funkcjonalne i wytrzymałe balkoniki dedykowane do codziennego poruszania się osób starszych i ułatwiające zachowanie mobilności i samodzielności w okresie, gdy utrzymanie pozycji pionowej czy przemieszczanie się zaczyna stanowić większy problem. Dużą uwagę przykładamy do tego, aby dobrany przez nas sprzęt był również bezpieczny dla osoby, która z niego korzysta.