Rotor to sprzęt medyczny wykorzystywany do rehabilitacji pacjentów po różnych urazach. Ćwiczenia na rotorze pozwalają na przywrócenie sprawności poszczególnym partiom ciała, poprawienie krążenia oraz wpływają na lepsze samopoczucie. Różne potrzeby wymagają różnych rozwiązań, dlatego na rynku można spotkać rotory kończyn górnych, rotory kończyn dolnych oraz rotory multifunkcjonalne do kończyn górnych i dolnych. Są to sprzęty medyczne doskonale znane przez fizjoterapeutów i rehabilitantów, ale z powodzeniem mogą być używane także jako domowy sprzęt rehabilitacyjny.

Rotor ‒ co to jest?

Podstawowe zalecenie wszystkich lekarzy, fizjoterapeutów i rehabilitantów to systematyczność. Powrót do zdrowia i sprawności czy to fizycznej, czy umysłowej musi być wsparty przez regularne wykonywanie określonych czynności. Doskonale pomagają w tym rotory rehabilitacyjne. Bez względu na powód urazu, który może wynikać z choroby, wypadku lub ze starości, brak ruchu działa na niekorzyść pacjenta. Ciało pozostawione na długo np. w pozycji leżącej lub bez aktywności fizycznej wiotczeje, zanikają mięśnie, organizm traci siły i dochodzi do ogólnego osłabienia motoryki. Im dłużej pacjent jest pozbawiony ruchu, tym gorzej. Celem stosowania rotorów rehabilitacyjnych do kończyn górnych i rotorów do kończyn dolnych jest niedopuszczenie do nieodwracalnych zmian w układzie ruchowym.

Rotory rehabilitacyjne to proste urządzenia do profesjonalnego użytku w gabinetach rehabilitacyjnych, ale także do użytku domowego, które pomagają chorym szybko i łatwo włączyć się do pracy nad powrotem do sprawności dzięki wykonywaniu niewymagających wiele siły ćwiczeń, które przypominają jazdę na rowerze.

Do czego służą rotory?

Sprzęt rehabilitacyjny i wykonywane na nim ćwiczenia muszą być dopasowane do potrzeb pacjentów. Skuteczna rehabilitacja ma miejsce tylko wtedy, gdy pacjentowi poświęca się czas, uwagę i motywuje do ćwiczeń. Przywrócenie sprawności poszczególnym partiom ciała może zająć wiele czasu, ale wybranie odpowiedniego sprzętu medycznego może przyspieszyć ten proces. Rotory to specjalistyczne urządzenia medyczne, które są przeznaczone do rehabilitacji pacjentów. Zostały stworzone z myślą o osobach:

  • z niedowładem kończyn,
  • przebytych urazach, chorobach, udarze,
  • po wypadkach.

Ze względu na zastosowanie wyróżnia się rotory kończyn górnych, rotory kończyn dolnych oraz rotory kończyn górnych i dolnych. Ich zastosowanie różni się w zależności od potrzeb pacjenta.

Rodzaje rotorów – jaki wybrać?

Wyróżniamy następujące rodzaje rotorów:

  • Rotory kończyn górnych służą do ćwiczeń ramion i dłoni. Ich regularne stosowanie wzmacnia mięśnie, kształtuje pamięć wzorców ruchowych, poprawia ruchomość stawów oraz cyrkulację krwi w kończynach.
  • Rotory kończyn dolnych stopniowo wpływają na wzmacnianie mięśni brzucha, grzbietu oraz pośladków. Ponadto stanowią sprzęt treningowy, który przywraca siłę w nogach, buduje mięśnie i poprawia krążenie.
  • Rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych stanowią połączenie obydwu urządzeń, stając się funkcjonalnym narzędziem medycznym do przywrócenia sprawności całego ciała.

Jak ćwiczyć na rotorze?

Ćwiczenia kończyn górnych i dolnych z użyciem rotorów rehabilitacyjnych wykonywane w domu stanowią doskonałe uzupełnienie planu treningowego, którego celem jest przywrócenie sprawności. Ponadto nowoczesne rotory rehabilitacyjne mogą być alternatywą dla trudnych i wymagających ćwiczeń oporowych i ćwiczeń czynnych wolnych. Rotory umożliwiają wykonywanie ruchów we wszystkich stawach kończyny jednocześnie, angażując całe grupy mięśniowe.

Treningi, na których używa się rotory kończyn górnych i dolnych, powinny odbywać się systematycznie. Dzięki temu mechanizm działania rotoru rehabilitacyjnego będzie miał szansę zadziałać. Ćwiczenia polegają na wprowadzeniu w ruch obrotowy pedałów, które w zależności od tego, czy to rotor kończyn górnych, czy rotor kończyn dolnych, napędzane są siłą ramion lub nóg. Jazda na rotorze przypomina mechaniczną jazdę na rowerze, podczas której dochodzi do naprzemiennych zgięć i wyprostów kończyn. Rotory kończyn górnych działają na staw barkowy, łokciowy i nadgarstkowy. Rotory kończyn dolnych na staw biodrowy, kolanowy i skokowy. Niektóre nowoczesne rotory do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych wyróżniają się ustawieniem parametrów treningu i jego obserwację na specjalnych ekranach, które pozwalają na kontrolowanie sesji ćwiczeń.