Pionizatory medyczne stosuje się do rehabilitacji dzieci i dorosłych. Wyróżnia się pionizatory dynamiczne i statyczne. Ich wybór zależy od zdrowia i kondycji pacjenta, przebytych chorób i wieku. Jakie są różnice między pionizatorem dynamicznym a statycznym?

Pionizator – co to jest?

Pionizatory medyczne to sprzęt przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, które potrzebują pomocy przy poruszaniu się. Pionizatorów używa się podczas opieki, ale także w procesie rehabilitacji, aby umożliwić osobie samodzielne przyjmowanie pozycji stojącej, a nawet chodzenie. Z tego względu pionizatory medyczne używa się do rehabilitacji dzieci i dorosłych niezdolnych do utrzymania pionowej, wyprostowanej sylwetki.

Kiedy warto stosować pionizatory?

Zastosowanie pionizatorów do opieki nad osobami niepełnosprawnymi sprawdza się w przypadku rehabilitacji zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią na różnego rodzaju schorzenia ortopedyczne, neurologiczne itp. Pionizatory doskonale spełnią swoje zadanie w przypadku problemów z przyjęciem pozycji pionowej oraz gdy utrzymanie sylwetki wyprostowanej sprawia osobie trudności. Pionizator medyczny ułatwia wykonywanie wielu czynności. Dbając o kondycję fizyczną, ale także o psychiczną, pionizatory dynamiczne i statyczne pozytywnie wpływają na sposób myślenia osoby chorej o sobie, a obserwacja poprawy funkcjonowania narządów ruchu motywuje do działania.

Pionizatory – zastosowanie

Zastosowanie pionizatorów w rehabilitacji sprawdza się w przypadku osób z różnego rodzaju niedowładami kończyn dolnych, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. Tego rodzaju sprzęt medyczny pozwala na rehabilitację dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową lub innymi schorzeniami, które nie pozwalą dziecku na prawidłowy rozwój. Pionizatory pomagają także dorosłym, który w wyniku choroby, wypadku lub udaru tracą zdolność do samodzielnego poruszania się.

Pionizator ma za zadanie pomóc przywrócić ciało do pionowej, wyprostowanej pozycji lub nauczyć utrzymywać w niej ciało, a z czasem wykonywać samodzielne kroki.

Dlaczego warto stosować pionizatory?

  • etapowa pionizacja ciała,
  • przygotowanie do samodzielnego chodzenia,
  • zapobiegają powstawaniu odleżyn,
  • poprawiają krążenie,
  • przywracają prawidłowe działanie układu oddechowego,
  • wpływają na poprawę metabolizmu.

 

Pionizatory dla niepełnosprawnych dostępne w Medus

Czym jest pionizator dynamiczny?

Pionizator dynamiczny to sprzęt, który sprawdzi się w przypadku pacjentów, których kończyny górne są sprawne, a nogi pozwalają na stanie, jednak problemem jest poruszanie się i wykonywanie kroków w przód i w tył. Użycie pionizatora dynamicznego sprawia, że chory bez dużego wysiłku może się samodzielnie poruszać, nie angażując do pomocy osób trzecich. Dynamiczny pionizator rozwija mięśnie nóg, ale nie nadwyręża mięśni rąk. Pionizator dynamiczny sprawdzi się do reedukacji chodzenia osób starszych oraz do rehabilitacji osób z niedowładami kończyn dolnych.

Czym jest pionizator statyczny?

Zastosowanie pionizatorów statycznych pozwala pacjentom na przyzwyczajenie ciała do pozycji stojącej oraz przybranie wyprostowanej sylwetki. Pionizator statyczny nie umożliwia jednak chodzenia i ćwiczenia kontroli nad całym ciałem podczas wykonywania kroków. Stateczność urządzenia ma na celu wyćwiczenie umiejętności bezpiecznego przyjmowania pozycji stojącej, a obecność kółek umożliwia przemieszczanie się pacjenta z pomocą innych osób. Pionizator statyczny idealnie sprawdzi się do opieki nad dzieckiem.

Ile kosztuje pionizator dynamiczny lub statyczny?

Koszt zakupu dobrego pionizatora to około kilku tysięcy. Część sprzętu medycznego podlega refundacji NFZ, dlatego warto dowiedzieć się, czy pionizatory dla niepełnosprawnych można kupić taniej. Dobrym rozwiązaniem jest także używany sprzęt medyczny. Zarówno pionizator dynamiczny, jak i statyczny to urządzenia rehabilitacyjne, których cena za produkt używany może być znacznie niższa. W firmie Medus znajdziesz sprzęt medyczny i rehabilitacyjny przeznaczony do pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym. Przywiązujemy dużą uwagę do jakości oferowanych przez nas produktów, a także zapewniamy atrakcyjny system gwarancji. Dzięki temu nawet kupując używane pionizatory dynamiczne lub statyczne można mieć pewność, że będą służyły przez lata.