Zakup łóżka rehabilitacyjnego może być koniecznością w okresie opieki nad niesamodzielną osobą starszą, chorym powracającym do zdrowia po wypadku lub operacji, a także w wielu innych sytuacjach, w których pacjent nie musi przebywać w szpitalu, ale powinien otrzymać odpowiednie warunki zakwaterowania w swoim domu. Łóżka rehabilitacyjne wpływają pozytywnie na komfort wypoczynku chorego, a jednocześnie ułatwiają pracę jego opiekunom i rehabilitantom. Czym kierować się przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego do domu?

Rodzaje i charakterystyka łóżek rehabilitacyjnych

Łóżka rehabilitacyjne przypominają wyglądem łóżka szpitalne i choć coraz częściej wykonywane są z estetycznego drewna, dzięki któremu znacznie łatwiej wpasować je do wnętrza domu, w dalszym ciągu posiadają wiele funkcji znanych z łóżek dedykowanych do opieki nad pacjentami. Łóżka rehabilitacyjne składają się z solidnej konstrukcji podstawowej oraz regulowanych segmentów leża, które można unosić i ustawiać w dowolnej pozycji zależnie od potrzeb pacjenta. Łóżka rehabilitacyjne mogą być regulowane manualnie bądź elektrycznie, posiadać jeden lub więcej segmentów ruchomych, mieć opcję podnoszenia wysokości łóżka w zależności od potrzeb pacjenta i opiekuna, a także szereg funkcji dodatkowych sprawdzających się przy długotrwałej opiece nad chorym.

Łózko ortopedyczne sklep Medus Wrocław

Łóżko rehabilitacyjne BELLUNO 4 Plus

Cechy szczególne łóżek rehabilitacyjnych to przede wszystkim odpowiednio przystosowany do potrzeb pacjenta materac, który znacząco różni się od materaca układanego na typowym łóżku w sypialni. Solidniejsza konstrukcja materaca, w połączeniu z barierkami i konstrukcją łóżka pomagają choremu w samodzielnym zmienianiu pozycji, bezpiecznym leżeniu oraz siedzeniu, a także unikaniu odleżyn dzięki materacowi, który wspiera ciało w odpowiednich punktach. Wybierając łóżko rehabilitacyjne warto zwrócić na to szczególną uwagę – pacjent może być zmuszony do spędzania w pozycji leżącej większej części swojego dnia, co może szybko poskutkować powstawaniem problemów z odleżynami.

Ważną kwestią w wyborze łóżka rehabilitacyjnego będzie dostępna regulacja. Najprostsze modele regulowane są manualnie, zarówno pod kątem wysokości łóżka, jak i ustawienia poszczególnych segmentów. W przypadku pacjentów, którzy nie potrzebują możliwości samodzielnego manewrowania ustawieniami łóżka, sterowanie manualne może być wystarczające. Rehabilitanci i opiekunowie coraz częściej doceniają jednak możliwości łóżek ze sterowaniem elektrycznym, samodzielnie podnoszących się do zadanej wysokości i z regulacją poszczególnych segmentów z poziomu wygodnego pilota. Pamiętajmy, że niezależnie od systemu regulacji, dobre łóżko rehabilitacyjne powinno być wyposażone w wygodne barierki zabezpieczające pacjenta podczas leżenia oraz ułatwiające mu samodzielne podnoszenie się do różnych pozycji.

Łóżka rehabilitacyjne pionizujące sklep Medus Wrocław

Łóżko rehabilitacyjne BURMEIER Arminia II

Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko rehabilitacyjne?

Podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego ważną rolę odegrają jego parametry, które należy dopasować do wolnej przestrzeni w mieszkaniu, ale też przede wszystkim do potrzeb pacjenta. Ważny będzie tu jego wzrost oraz waga – długość łóżka nie powinna być równa wzrostowi pacjenta, bo przy uniesieniu go do pozycji siedzącej pojawi się ryzyko swobodnego zwisania nóg poza brzegiem łóżka. Większość modeli w ofercie Medus to łóżka, ok. 200 cm, z powodzeniem sprawdzające się u większości pacjentów. Dla tych wyższych polecamy jednak modele dłuższe, przystosowane specyficznie do ich potrzeb i komfortu. W kwestii wagi, ważne będzie maksymalne obciążenie łóżka oraz jego szerokość – te powyżej 120 cm przeznaczone są dla pacjentów z wyższa masą ciała, pozwalając na stabilniejsze rozłożenie ich wagi i większy komfort leżenia. Warto pamiętać, że łóżko będzie narażone na dodatkowe obciążenia podczas ćwiczeń – jeśli jego obciążenie maksymalne jest ok. 180 kg i tyle też waży pacjent, przy ruchu i ćwiczeniach łóżko może okazać się niewygodne i mało wytrzymałe.

Nowe czy używane – jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać?

W sklepie ze sprzętem medycznym Medus dostępnych jest wiele modeli używanych łóżek rehabilitacyjnych, wyposażonych w elektryczne sterowanie. Decyzję o tym, czy wybrać łóżko nowe czy używane warto podjąć na podstawie funduszy, jakimi dysponujemy, a także planowanego czasu użytkowania łóżka – w te kupowane na wiele lat opieki warto zainwestować nieco więcej, ale łóżka używane w dobrym stanie z powodzeniem sprawdzą się przy krótkoterminowej opiece lub tam, gdzie pacjent potrzebuje właściwego łóżka nie dysponując funduszami do zakupu całkowicie nowego modelu.